Autor Wątek:  TRAKCJA  (Przeczytany 11863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid

  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
TRAKCJA
« dnia: 15 Marca 2005, 20:28:01 »
Witam!
Mam pytanie odnośnie trakcji a konkretnie odległości między słupami i bramkami. Chodzi mi o to w jakich odległościach się je umieszcza? Myślałem, że jest to co 100 m ale przeglądałem pliki symka i zauważam że tu jest 70?
Pyt 2. Czy odległości między torami (na stacjach i na szlaku) są jakoś znormalizowane?
...Wielkie dzięki.....

Offline Dudus

  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
TRAKCJA
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marca 2005, 22:22:04 »
Normalny przelot t.j. odległość między slupami po torze prostym to 72m.
W tym 18 wieszaków w przypadku sieci z dwoma przewodami jezdnymi, a z jednym o połowę mniej wieszaków. Natomiast maksymalna dlugość sekcji t.j. od jednego kotwienia do drugiego to 1200 m.
Z prądem taniej, szybciej i czyściej. Obojętnie czy na: 25kV, 15kV, 3kV a niekiedy jeszcze mniej.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
TRAKCJA
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Marca 2005, 09:53:35 »
a jakie są granice odległości, bo trochę łatwiej się elektryfikuje na 50m albo 100m
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
TRAKCJA
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Marca 2005, 16:49:59 »
Cytat: "youBy"
a jakie są granice odległości, bo trochę łatwiej się elektryfikuje na 50m albo 100m

Na pewno nie 100 ;] Gora to 75 ztcp.

guest1206

  • Gość
TRAKCJA
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Marca 2005, 21:31:51 »
Odległosci miedzy słupami sa zalezne od rodzaju sieci, ale zawsze oscyluja w granicach 70m.
Na http://www.kolej.pl/~leon/ jest troche informacji na ten temat.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
TRAKCJA
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marca 2005, 08:13:24 »
a ile wynosi minimum?
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Dudus

  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
TRAKCJA
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Marca 2005, 17:04:52 »
Trudno jest mówić o jakimś konkretnym minimum. Mniejsze odległości zdarzają się wtedy, gdy są podyktowane względami terenowymi. Np: Jest krótki wiadukt czy most do którego nie warto montować słupa. Wtedy projektant sieci koryguje odległości pomiędzy słupami tak aby nie trafić w ten most. Podobnie sprawy się mają w przypadku torów odchodzących w bok gdzie słup wypadał by na rozjeździe, a nie opłaca się tam stawiać bramki. Do tego trzeba dodać jeszcze niektóre łuki. Nawet wtedy kiedy występują odciągi. Na bardzo ostrych łukach.
Z prądem taniej, szybciej i czyściej. Obojętnie czy na: 25kV, 15kV, 3kV a niekiedy jeszcze mniej.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
TRAKCJA
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Marca 2005, 17:14:59 »
to jak mam tor 300m to mam dać 6 słupów co 60 metrów(0,60,120,080,240,300)?
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

Offline Dudus

  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
TRAKCJA
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Marca 2005, 17:39:29 »
Jeżeli jest to tor w łuku to być może tak. Głównym kryterium jest fakt aby ślizgacz pantografu w łuku nie wychodził poza sieć. Norma mówi,że odstęp od osi toru nie powinien być większy niż 15 cm w jedną lub w drugą stronę. To jest tzw. zygzakowanie. Natomiast nie wiem czy większe  odstępstwo od tej normy  dopuszczalne jest w łuku. Ale rzeczą pewną jest to, że ślizgacz pantografu nie może w łuku wyjść poza drut jezdny. I tym należałoby się kierować przy doborze odległości pomiędzy słupami. Oczywiście na odcinku prostym i bez przeszkód terenowych należy trzymać się wspomnianych już 72 m między poszczególnymi zawieszeniami ( słupami).
Z prądem taniej, szybciej i czyściej. Obojętnie czy na: 25kV, 15kV, 3kV a niekiedy jeszcze mniej.

Offline youBy

  • Deweloper
  • Wiadomości: 6163
  • Co tam?
    • Zobacz profil
    • Automat Weryfikujący Regulację i Lambdę
  • Otrzymane polubienia: 865
TRAKCJA
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Marca 2005, 17:51:42 »
chodzi mi o to, że mam zakręt, prosta 300m i znów zakręt. Albo zrobię większy kawałek prostej i mi zabraknie np. 30m
Xoov
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w chwili publikacji. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów bez podawania przyczyny, jak również informowania o tym.

guest1206

  • Gość
TRAKCJA
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Marca 2005, 15:12:05 »
Myśle, że możesz na tej prostej wstawić słupy co 60m. Zawsz będzie to lepiej wyglądało, niż np. 72m+72m+72m+72m+12m  :)

Offline Dudus

  • Wiadomości: 63
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
TRAKCJA
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Marca 2005, 22:14:17 »
Paweł-1987 napisał:
Myśle, że możesz na tej prostej wstawić słupy co 60m. Zawsz będzie to lepiej wyglądało, niż np. 72m+72m+72m+72m+12m :)


Popieram takie rozwiązanie.  Bo i w rzeczywistości też nie praktykuje się wypełniania jakiegoś odcinka 12m przęsłem następującym po kilku standartowych 72m. Proponuje abyś poczuł się w tym temacie tak jak byś to Ty miał sporządzić kompleksowy projekt elektryfikacji jakieś linii kolejowej. Potraktuj gotowe tory i teren jakby istniał na serio. Dlatego zmniejszenie odleglości między slupami na danym odcinku jest jak najbardziej wskazane, ale nie na całym elektryfikowanym szlaku.
Z prądem taniej, szybciej i czyściej. Obojętnie czy na: 25kV, 15kV, 3kV a niekiedy jeszcze mniej.

Offline Maciek-34120

  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
    • http://www.transportszynowy.prv.pl
  • Otrzymane polubienia: 0
TRAKCJA
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Kwietnia 2005, 11:04:11 »
Odcinki napręzania z ZTCP czytajac ksiazke o trakcji moga dochodzic do 1500m
TRANSPORT SZYNOWY
Niezależna strona informacyjna
www.transportszynowy.prv.pl