Autor Wątek:  FPS  (Przeczytany 7383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PEKAP

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« dnia: 16 Grudnia 2004, 19:57:29 »
Na początek zaznaczę że poszukałem na forum i przeczytałem FAQ. Na forum nawet było o mojej karcie graficznej napisane, też ktoś miał ten problem co ja(2 fps na quarku). Tylko on zainstalował nowsze sterowniki i wszystko było ok, a ja instaluje najnowsze, nowsze, starsze, najstarsze i na wszystkich jest ten sam rezultat. Mam RADEONA 9200 128MB, AMD sempron 2500+ i 256 RAM. Co mogę zrobić by było więcej FPSów lub gdzie mogę znaleźć odpowiedni sterownik.
-//-

Offline Sierakowiczanin

  • Wiadomości: 148
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudnia 2004, 20:46:15 »
Ja miałem ten problem odhacz zapisywanie informacji o przebiegu i działaniu programu.Tylko ja ten problem miałem po zmianie sterowników.Też mam 9200.

Offline Doktor M

  • Wiadomości: 83
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Grudnia 2004, 10:21:34 »
Trasa Quarka jest akurat jedną z najbardziej wymagających pod względem wydajności.
Bardzo pomaga edycja pliku scenerii. Wywal wszystkie "Przeszkadzajki" (na końcu pliku) i poskracaj odrobinę składu (zwłaszcza towarowe) - usuń z każdego po 10 eaos-ów. Wzrost wydajności będzie zauważalny.

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
FPS
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Grudnia 2004, 13:59:01 »
Cytat: "Doktor M"
Trasa Quarka jest akurat jedną z najbardziej wymagających pod względem wydajności.
Bardzo pomaga edycja pliku scenerii. Wywal wszystkie "Przeszkadzajki" (na końcu pliku) i poskracaj odrobinę składu (zwłaszcza towarowe) - usuń z każdego po 10 eaos-ów. Wzrost wydajności będzie zauważalny.

Moze tez owtorzyc plik quarkmce.scm i tam zamienic wszystkie:
node -1 0
na
node 800 0
W ten sposob fps powinien wzrosnac jeszcze o pare fps :))

hunter

  • Gość
FPS
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Grudnia 2004, 14:28:04 »
Cytat: "Mat_EU"
[ciach]
node -1 0
na
node 800 0
W ten sposob fps powinien wzrosnac jeszcze o pare fps :))


I dzięki temu parametrowi dodam jeszcze, że można zwiększać/zmniejszać odległość renderingu do danego objektu, lub jak to jest dźwięk, to jego głośność.

Offline PEKAP

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudnia 2004, 17:41:57 »
Zapomniałem napisać jednej (chyba ważnej) rzeczy. Przed reinstalacją systemu maszyna działała ok i się nie ścinała. Lecz po reinstalce tak jak mówiłem na wszystkich sterownikach miała 2 FPSy
-//-

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
FPS
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudnia 2004, 17:47:22 »
Cytat: "PEKAP"
Zapomniałem napisać jednej (chyba ważnej) rzeczy. Przed reinstalacją systemu maszyna działała ok i się nie ścinała. Lecz po reinstalce tak jak mówiłem na wszystkich sterownikach miała 2 FPSy


Zainstaluj DirectX 9c i FPS-y będą wyższe.

Offline PEKAP

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudnia 2004, 19:35:54 »
mam zainstalowany direct 9c podniosło mi to o około jednego FPSa. Ale także z tego nie jestem zadowolony. Chciałybym aby działało tak jak przed reinstalką systemu.
-//-

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
FPS
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudnia 2004, 19:51:07 »
Instalując sterowniki do grafy spróbuj za każdym razem resetować kompa... wówczas zmiany powinny być przyjęte na 100%. Musi to w końcu u Ciebie dobrze zadziałać, bo ja ma trochę słabsze parametry i na niektórych trasach jest 10 i bywa często/gęsto 3,5 - 5 fps ale nie 2...
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"

Offline PEKAP

  • Wiadomości: 588
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudnia 2004, 23:20:31 »
za każdym razem po zainstalowaniu sterowników resetuję kompa i nie pomaga
-//-

  • Gość
FPS
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Grudnia 2004, 23:04:01 »
Hej PEKAP ja mam podobny sprzet jak ty tylko wiecej RAMu i u mnie dziala w miare plynnie. Wiec moze zaiwestuj w RAM i doluz do powiedzmy 512...

Offline Nicolass

  • Wiadomości: 177
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 0
FPS
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudnia 2004, 10:23:42 »
W sumie jeżeli mowa jest o Win XP, to 512 RAM to konieczność.
Pozdrawiam, Nicolass

Offline uetam

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 2641
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 6
FPS
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudnia 2004, 14:04:50 »
Cytat: "Nicolass"
W sumie jeżeli mowa jest o Win XP, to 512 RAM to konieczność.

Ha :> Sym dzialal nawet przy 128 mb( 333mhz ) dosc plynnie, ale za to winda potrafila sie przyciac :)

  • Gość
FPS
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudnia 2004, 14:54:28 »
Nie chodzi tu o symka jako calosc, tylko o konkretna scenerie: Quarka. W tym przypadku spora ilosc ramu wydaje sie niezbedna jako ze trasa ta jest bogata w elementy ze tak powiem mozliwe do prowadzenia, a wiec duzo skladow, duzo elementow scenerii, duzo obiektow.  Slabszy sprzet bedzie mial problemy z udzwignieciem tego. Stad moga brac sie problemy z drastycznie mala iloscia fps (zwlaszcza na stacjach wezlowych (WK i Koniewice). U mnie na oby bylo srednio kolo 8 - 10 fps, na trasie juz lepiej, ale u fumfla na 256 MB ramu slimaczylo sie niemilosiernie, a on ma radka 9550. Takze tu niekoniecznie wina lezy po stronie karty graficznej czy tez sterow.

Offline Mutopompka

  • Wiadomości: 1155
  • Na IRC-u SPRĘŻAREK vel. tyqtyqtyq
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 2
FPS
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudnia 2004, 15:10:09 »
Cytat: "SherifF"
...U mnie na oby bylo srednio kolo 8 - 10 fps, na trasie juz lepiej, ale u fumfla na 256 MB ramu slimaczylo sie niemilosiernie, a on ma radka 9550. Takze tu niekoniecznie wina lezy po stronie karty graficznej czy tez sterow.


Co do wydajności. Po części masz rację. Większe znaczenie ma także PROCEK. Bo założmy mamy 2 takie same kompy (te same komponenty). I teraz rozważmy 2 przypadki:

1. Różne procki. Np. 1GHz i 2Ghz. I różnica w wydajności będzie wiadoma

2. Wszystko to samo. Tylko, że na jednym z nich standardowe ustawienia sterów (nic nie zmieniane) a na drugim optymalne ustawienia (nie chodzi mi o kręcenie). Czyli np. ustawienia OpenGL, DirectX,a a mianowicie: włączenie mgły, antyalisingu, itp. I porównać wydajność. Może nie będzie znaczącej różnicy, ale około 20% wzrostu wydajności (to takie przypuszczenie).

Na zakończenie mojich wypocin dodam, że ustawienia systemu graficznego wpływają ogromnie na przekład FPS-ów.

  • Gość
FPS
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Grudnia 2004, 16:24:03 »
i niezapominajmy ze radek 9200 strasznie zbiera po d*** przy wlaczonym antyaliasingu. Ale mowimy to sprzecie niemal identycznym z ta roznica ze PEKAP ma 256 Ram , a ja 512, poza tym wszystko to samo. Mysle ze zamiast kombinowac ze sterami moze jednak wylaczyc wlasnie efekt mgly i przede wszystkim antyaliasing - wzrost wydajnosci rzeczywiscie powinien byc odczuwalny

Offline Jaco

  • Zasłużony dla Symulatora
  • Wiadomości: 1056
    • Zobacz profil
  • Otrzymane polubienia: 481
FPS
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Grudnia 2004, 21:33:40 »
Dziś miałem czas i zrobiłem tak:
- zmieniłem kody (node -1 na node 800), jak pisał Mat_EU,
- wyłączyłem mgłę i antyaliasing, jak pisał SherifF,
- zainstalowałem DirectX 9c, jak zaproponował Mutopompka.

Testowałem to głównie na znanej trasie Bochnia. Okazało się, że osiągnąłem taki fps jakiego jeszcze nie miałem! W trasie bez problemu do 25, a na stacjach 11-13... Fantastyczna jakość jazdy! Wcześniej było odpowiednio ok. 12 i 7-8. Ogólnie rewelacja.
Mam jednak uwagi: wyłączenie antyalisingu spowodowało pogorszenie jakości tekstur, jednak rekompensuje to bardzo płynna jazda i chyba nie ma co narzekać - zupełnie inaczej prowadzi się lokomotywę.
Zachęcony spróbowałem na trasie z Tarniowa Głównego do Konieckowa... Tu nie było rewelacji...

Wniosek: w/w zmiany najlepsze efekty pokazują na krótkich trasach!
Tak czy inaczej dla osób posiadających wolniejsze kompy warto polecić dokonanie takich zmian. Mam również nadzieję (tego jeszcze nie sprawdziłem), że np. Zwrotnicowo, Pludry - Sidra, Jelitkowo, Nowy Świat - Krosowo czy Testowo także "dobrze pociągną", gdyż wcześniej miałem tam niemal zawsze fps w granicach 10, co już pozwalało na sensowną jazdę.

Dla porównania posiadam sprzęt:
Intel Celeron 1100, GeForce2 MX400 (stery 45.23), RAM 256 MB.
"Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011/The 2011 ABC of Polish Railway Carriers"